10 فرمان افزایش فالوور ایسنتاگرام؛ البته فالوور واقعی!
شبکه اجتماعی

10 فرمان افزایش فالوور ایسنتاگرام؛ البته فالوور واقعی!

افزایش فالوور اینستاگرام، دغدغه‌ٔ بسیاری از برندها و کسب و کارهاست. دلیلش هم خیلی ساده‌ است. اینستاگرام برای یک حضور پررنگ در فضای آنلاین و ارتباط با مخاطبین و مشتریان ایده‌آل است. یک شبکهٔ اجتماعی پرجمعیت و پرامکانات،‌ که کاربران ایرانی وقت قابل توجهی در آن سپری می‌کنند و نزدیک به ۶۰ درصد بازاریاب‌ها، به دنبال سرمایه‌گذاری بیشتر در آن هستند. 

این مطلب برای دو گروه از افراد و کارآفرینان جوابگو است:

 • کسانی که قصد دارند فعالیت اینستاگرامی خود را به صورت اصولی شروع کنند.
 • افرادی که از فعالیت‌شان در اینستاگرام مدتی می‌گذرد، اما از سرعت پیشرفت کار راضی نیستند. 

اگر شما هم جزو افراد بالا هستید یا صرفاً می‌خواهید با زیر و بم اینستاگرام آشنا شوید، با این مقاله همراه باشید و هرگز و هرگز و هرگز، به دنبال میانبرهای آمیخته به دوز و کلک نباشید! افزایش فالوور اینستاگرام، یا بهتر بگوییم، افزایش فالوور واقعی در اینستاگرام، یک پروسهٔ زمانبر است. پس اگر به دنبال خلق یک برند ریشه‌دار و ماندگار و یک ارتباط واقعی با مخاطب هستیم، بهتر است دور راه‌‌حل‌های غیرواقعی را خط بکشیم. 

تکنیک‌های افزایش فالوور در اینستاگرام

تکنیک‌های افزایش فالوور در اینستاگرام

تا همین چند سال پیش، هوش مصنوعی اینستاگرام، به پیچیدگی و پیشرفتگی امروزش نبود. به همین دلیل، فضا برای بسیاری از شِبه‌اینفلوئنسرها و برندهای عجول باز بود تا برای افزایش فالوور اینستاگرام، چندمیلیونی هزینه کنند و با یک عدد قلابی و بالای صدهزار دنبال‌کنندهٔ بُنجل یا به اصطلاح فِیک (Fake)، خودشان را محبوب و معتبر نشان بدهند. 

اما اینستاگرامی که امروز می‌بینیم، بسیار باهوش‌تر شده و با تکامل الگوریتم‌هایش، کار را برای اکانت‌های قلابی یا آنهایی که به‌دنبال بات اینستاگرام و خرید فالوور هستند سخت‌تر کرده‌ است (البته هنوز هم جای کار دارد!). راستش ما هم که سالهاست در این فضا فعالیت داشته‌ایم، حتی یک فرد یا کاسبی موفق را ندیده‌ایم که از این شگردها خیری دیده باشد یا بدون فعالیت اصولی و مستمر به جایی رسیده باشد! اما ببینیم برندها و حساب‌های موفق در اینستاگرام، چه اصولی را رعایت می‌کنند؟ 

۱) حساب اینستاگرامتان را بهینه‌سازی کنید!

قبل از نگرانی برای افزایش فالوور اینستاگرام، بهتر است یک نگاهی به اکانتمان بندازیم و پیچ و مهره‌هایش را یک آچارکشی حسابی بکنیم. برای شروع لازم است که موارد زیر را بررسی کنیم و همه چیز را به یک فرمت استاندارد در بیاوریم. 

 • متن بایو Bio شامل یک شعار جذاب یا یک توصیف شفاف از فعالیت و یک هشتگ اختصاصی باشد. 
 • عکس پروفایل باکیفیت و استاندارد باشد و برای برندها از لوگوی شرکت استفاده شود. 
 • لینک بایو به وبسایت یا فروشگاه اینترنتی فراموش نشود. 

رعایت این جزئیات، به شکل‌گیری برند شما در اینستاگرام کمک می‌کند و آنرا در رادار عدهٔ بیشتری از کاربران قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید یک اکانت کاربرپسند داشته باشید و از آن طرف، برای الگوریتم‌های اینستاگرام زودهضم‌تر شوید، علاوه بر موارد بالا به نکات زیر هم توجه کنید:

یک نام کاربری راحت و سرراست. یا نام اصلی برند (یا نسخهٔ مخفف‌شده) را به کار ببرید یا اسمی انتخاب کنید که بیشترین سنخیت را با فعالیت‌های شما داشته باشد. سعی کنید این اسم زیادی طولانی و غیرقابل فهم نباشد و در یک نگاه خوانده شود. 

عکس‌ حرفه‌ای پروفایل. یا از لوگوی کسب و کارتان استفاده نمایید یا تصویری به کار ببرید که در نمایشگرهای کوچک موبایل (دستگاه مورد استفادهٔ اکثر کاربران) واضح و قابل تشخیص باشد. 

لینک بایو اهمیت دارد. برای هدایت کاربران به سمت فروشگاه اینترنتی و وبسایت خود (یا یکی از برندهای همکار) از لینک‌ بایو (یا لینک‌گذاری در استوری‌ها) استفاده کنید. 

بهینه‌سازی حساب اینستاگرام

۲) از یک تقویم محتوایی استفاده کنید!

تولید محتوای منظم و مستمر، یکی از مطمئن‌ترین روش‌های افزایش فالوور اینستاگرام است. در واقع حرف حساب الگوریتم‌های اینستاگرام خیلی واضح است. یا منظم باشید یا نامرئی شوید! برای همین است که به تمام برندها و کسب و کارها تأکید می‌کنیم، پست‌گذاری به‌صورت تصادفی و هر از گاهی، کمک خاصی به رشد صفحهٔ شما نخواهد کرد. 

مسئله اینجاست که تولید محتوای مستمر، فقط برای هوش مصنوعی اینستاگرام مطلوب نیست. بلکه اصل ماجرا، کاربران هستند که همیشه از چیزهای بدردبخور یا سرگرم‌کننده‌ استقبال می‌کنند و استمرار شما در تولید، علاقه و کنجکاوی آنها را حفظ می‌کند. 

این علاقه در قالب‌ کارهایی مثل ارسال پست به دوستان، استوری کردن، کامنت‌گذاری، ذخیرهٔ پست و غیره، نمود پیدا می‌کند و تعامل با صفحهٔ شما افزایش می‌یابد. در نهایت، این تعامل بیشتر، منجر به نمایش پست‌ها در اکسپلورر (Explorer) و افزایش فالوور اینستاگرام می‌شود. 

تصویر زیر میانگین تعامل کاربران در ساعات مختلف و در روزهای مختلف هفته را نشان می‌دهد. این مثال حاوی یک نکتهٔ مهم است: حتی زمان پست‌گذاری هم اهمیت دارد و باید با حساب و کتاب باشد. مورد زیر نشان می‌دهد که کاربران در اکثر روزهای هفته، از ۹ صبح تا ۳ بعد از ظهر، بیشترین تعامل را با صفحهٔ مورد نظر داشته‌اند. دقت کنیم که این صرفاً یک مثال است و به تمام صفحات قابل تعمیم نیست. 

استفاده از تقویم محتوایی برای افزایش فالوور

۳) با ابزارهای معتبر پست‌ها را زمان‌بندی کنید!

وقتی با پلتفرمی مثل اینستاگرام کار می‌کنیم، با دو گزینهٔ مختلف طرفیم. یا اینکه به ساز الگوریتم‌ها برقصیم، یا افزایش فالوور اینستاگرام را فراموش کنیم! و همانطور که در مورد قبلی اشاره شد، الگوریتم‌های اینستاگرم به شدت روی پست‌گذاری منظم و مستمر حساسیت دارند. در این حد که بد نیست با کمک ابزارهای اتوماسیون، جلوتر از زمان حرکت کنیم و به تعداد کافی پست‌ آماده در مخزن داشته باشیم. 

خوبی این ابزارهای زمانبندی (Scheduling Tools) در این است که به اکانت شما متصل می‌شوند، پست‌های شما را (پیش از انتشار) ذخیره می‌کنند و آنها را به ترتیب و در زمان‌های تعیین‌شده، آپلود می‌کنند. با همین اتوماسیون ساده، نه تنها کارتان راحت‌تر می‌شود،‌ بلکه جایی برای پس و پیش شدن و بی‌نظمی در پست‌‌گذاری باقی نمی‌ماند.

برای اینکار ابزارهای رایگان و غیررایگان متعددی وجود هست که تعدادی از آنها عبارتند از:

 • ‌Brandwatch
 • Loomly
 • Sendible
 • SocialPilot
 • Later
 • AgoraPulse
 • Buffer
 • Sprout Social
 • Crowdfire
 •  Hootsuit
 • Tailwind

ابزارهای زمان بندی پست اینستاگرام

۴) با مشتریان و اینفلوئنسرها در ارتباط باشید!

افزایش فالوور اینستاگرام، بدون ارتباط واقعی با مخاطبین، مشتریان و سایر فعالان آن حوزه امکان‌پذیر نیست. در واقع، هر شکلی از ارتباط و تعامل سازنده، در گروی مقادیری شناخت و ایجاد حس اعتماد بین طرفین است. ارتباط با مخاطب از طریق تولید محتوای مرغوب و پاسخگویی به نظرات و سوالات کاربران حاصل می‌شود. اما برای جلب اعتماد مخاطب و اثبات دوطرفه بودن این رابطه، راه‌های دیگری هم هست. 

یکی از این راه‌ها، اشتراک‌گذاری محتوای تولید شده توسط کاربران (user-generated content) است. این کار در ساده‌ترین حالت، استوری کردن محتوا یا واکنش‌ کاربران به یکی از پست‌ها یا استوری‌های شماست. یا با کمی پرداخت بیشتر، می‌توان مجموعه‌ای از این واکنش‌ها را در قالب یک پست یا مجموعه‌ای از استوری‌ها به نمایش گذاشت. همین کارهای ساده، اهمیت مخاطبین‌مان را نشان می‌دهد و اعتماد و وفاداری آنها را نسبت به برندمان بیشتر می‌کند. 

مورد دیگر اینفلوئنسرهای فعال در حوزه و صنعت خودمان هستند. می‌توان بدون ورود به چهارچوب کاری و معامله‌ای از آنها حمایت کرد و با تعامل با محتوای آنها، مقدمات یک ارتباط ماندگار و دوطرفه را فراهم نمود. اینفلوئنسری که میانهٔ خوبی با شما دارد و اعتمادش به‌تدریج و از مدت‌ها قبل شکل گرفته است، برای انتخاب بین همکاری با شما یا برند رقیب، تردید زیادی به خودش راه نمی‌دهد. 

با مشتریان و اینفلوئنسرها در ارتباط باشید

۵) از فالوورهای قلابی دوری کنید!

برای آنهایی که به اندازهٔ کافی با طرزکار اینستاگرام آشنا نیستند، تعداد فالوور تنها یک عدد است! عددی که لابد هرچه بیشتر باشد، زندگی شیرین‌تر می‌شود! اما واقعیت اینست که بین فالوورهای واقعی و فالوورهای قلابی یا فِیک Fake، زمین تا آسمان فرق هست!‌ 

متأسفانه ماجرای خرید فالوور و استفاده از بات‌های اینستاگرامی هنوز هم برقرار است. غافل از اینکه مضرات و پیامدهای منفی این قبیل کارها، به مراتب از فوایدشان بیشتر است! موارد زیر تنهای نمونه‌ای از مضرات فالوورهای قلابی هستند:

ایجاد تردید در فالوورهای واقعی (ارگانیک). وقتی صدهاهزار نفر دنبال‌کننده دارید و نرخ تعامل با هر کدام از پست‌هایتان به‌زور به هزار نفر می‌رسد، مشخص است که یک جای کار می‌لنگد. مخاطبین و کاربران (بخوانیم مشتریان بالقوه!) این تناقض را می‌بینند و خیلی بعید است که باز هم به کسب و کار شما اعتماد کنند! 

فالوور‌های کاذب هیچ خیری برای بیزنس‌تان ندارند. آیا اکانت‌های قلابی یا بات‌های اینستاگرام، می‌توانند دست به جیب شوند و بابت محصولات و خدماتتان پولی پرداخت کنند؟ خوشبختانه یا متاسفانه، به این سادگی‌ها نیست. پس چه بهتر که برای افزایش فالوور اینستاگرام، وقت و انرژی خودتان را صرف میانبرهای خطرناک نکنید. 

نرخ تعامل همچنان پایین می‌ماند. فرض کنیم که 100K فالوور قلابی داریم. آیا تغییری در تعداد لایک‌ها، کامنت‌ها، ارسال‌ها یا ذخیره‌کردن‌ها - که ارکان رشد و توسعه در اینستاگرام هستند - حاصل می‌شود؟ خیر! آیا کامنت‌های هرز یا اسپم (Spam) برای بیزنس شما اعتبار می‌خرند؟ خیر! 

فالوورهای واقعی (یا لااقل بخشی از آنها) قدر وقت و سرمایه‌ای که برای آگاهی یا سرگرمی آنها صرف می‌کنید می‌دانند و به وقت مناسب،‌ با تعامل مثبت با صفحهٔ شما، از خجالت‌تان در می‌آیند. 

از فالوورهای قلابی دوری کنید

۶) اینستاگرامتان را در تیررس دید قرار دهید!

یکی از راه‌های موثر در افزایش فالوور اینستاگرام، ایجاد دسترسی راحت به صفحهٔ شماست. این دسترسی راحت می‌تواند با راه‌های زیر اتفاق بیفتد:

چاپ روی بسته‌بندی محصولات. گذاشتن کد QR حاوی لینک صفحه، روی پکیج محصول، برچسب‌های تبلیغاتی، کپن‌های تخفیف، کارت ویزیت و یا آیتم‌های کادویی، ایده‌ٔ خوبی است. البته به جای کد QR می‌توان از اسم خود صفحه استفاده کرد. منتها احتمال وجود اسم‌های مشابه، روش عمل را مطمئن‌تر می‌کند. 

گذاشتن آیکن در سایت یا ایمیل. حتماً به آیکن شبکه‌های اجتماعی که معمولاً در پایین صفحات وبسایت‌هاست دقت کرده‌اید. این آیکن زحمت جستجو و پیدا کردن صفحهٔ اینستاگرامتان را کمتر می‌کند و راه خوبی برای جابجایی کاربران بین وبسایت و شبکه‌های اجتماعی است. بهتر است که از آیکن‌های نامبرده، در خبرنامه‌ها یا ایمیل‌های تبلیغاتی و پشتیبانی هم استفاده کنیم. 

فید اینستاگرام در صفحهٔ اصلی سایت. فید (Feed) شبکه‌های اجتماعی، مانند ویجت‌هایی هستند که در سایت یا فروشگاه اینترنتی شما قرار می‌گیرند. فیدها می‌توانند علاوه بر نمایش عکس‌های بیشتر از محصولات، دربرگیرندهٔ آخرین پست‌های اینستاگرامتان باشند. 

بده بستان با سایر پلتفرم‌ها. اگر روی بیش از یک شبکهٔ اجتماعی فعالیت دارید،‌ خوب است که از اتصال آنها نهایت استفاده را ببرید. مثلاً یک لایو اینستاگرامی در پیش دارید و می‌توانید کنجکاوی کاربران فیس‌بوک یا لینکدین خود را قلقلک بدهید. یا جزئیات خاصی از محصول X را، فقط در اینستاگرام ارائه کنید تا مخاطبین سایر پلتفرم‌ها، بهانه‌ای برای سر زدن به صفحهٔ‌ اینستاگرامتان داشته باشند. 

 اینستاگرامتان را در تیررس دید قرار دهید

۷) محتوای مورد علاقهٔ کاربر را تولید کنید

تولید محتوای مطلوب به حرف ساده است، اما در عمل کلی پیچ و واپیچ و ریزه‌کاری دارد. از چه فیلتری استفاده کنیم؟ چه کپشنی بنویسم؟ چه هشتگ‌هایی قرار دهیم؟ در چه زمان‌هایی پست بگذاریم؟ این موارد تنها بخشی از متغیرهای پروسهٔ تولید محتوا هستند. اما راستش را بخواهید جای نگرانی چندانی نیست. 

چون اولاً رقبای شما هم درگیر تمام این مسائل هستند و ثانیاً تمام اینها قابل آموختن است. یعنی مادامی که روی محتوای جذاب و بدردبخور تمرکز کنید (تولید ارزش برای مخاطبین)، به‌مرور قلق همه‌چیز دستتان می‌آید. 

از آنطرف هم فرمولی نیست که به تمام کسب و کارها بخورد و برای همه جواب بدهد. پس عملاً تنها راه‌حل موجود، انجام دادن و آزمون و خطا کردن است. منتها از آنجایی که سرمایهٔ ما محدود و زمان هم به شدت غنیمت است، وجود یک استراتژی مشخص برای تولید محتوا، فوق‌العاده اهمیت دارد. به‌علاوه، استفادهٔ مناسب از ابزارهای تحلیلی اینستاگرام، مسیر این آزمون و خطا را به مراتب کوتاه‌تر و هموارتر می‌کند. غیر از امکانات خود اینستاگرام، یک سری نرم‌افزارهای تحلیلی معتبر هم موجودند که اشاره به برخی از آنها خالی از لطف نیست:

 • Sprout Social
 • Iconosquare
 • Phlanx
 • TapInfluencer
 • Curalate
 • Union Metrics
 • Bitly
 • Keyhole
 • Instagram Insights
محتوای مورد علاقهٔ کاربر را تولید کنید

۸) قدرت ارتباط مستقیم را دست‌کم نگیرید

۶۰ درصد کمپانی‌ها و بیزنس‌ها، از صفحهٔ اینستاگرامشان به عنوان یک کانال پشتیبانی و خدماتی هم استفاده می‌کنند. این همان ارتباط دوطرفه‌ایست که همیشه به همراهان و مراجعین توصیه می‌کنیم. اینستاگرام برای گفتگو با مشتریان، پاسخ‌ به سوالات و پیگیری آنها کاملاً ایده‌آل است و اهمیت این موارد، دست‌کمی از اهمیت محتوای مرغوب و منظم ندارد. در یک کلام، پاسخگو بودنِ شما، مساویست با افزایش فالوور اینستاگرام. 

در شبکه‌های اجتماعی، هر شکلی از تعامل و گفتگو با کاربران و مخاطبین، شانس جذب مشتری را بالا می‌برد. موردی که پیاده‌سازی چندان دشواری ندارد و هزینهٔ زیادی از شما نمی‌برد. مگر اینکه صفحهٔ اینستاگرام شما، از فرط پیغام‌ها و کامنت‌های زیاد در حال سرریز باشد! که این خودش نشانهٔ‌ رونق کسب و کارتان است و استخدام یک ادمین اختصاصی برای پاسخگویی به (تمام) مشتریان، ارزشش را دارد. 

قدرت ارتباط مستقیم را دست‌کم نگیرید

۹) از هشتگ‌های مناسب استفاده کنید

پای صحبت هر دیجیتال مارکتری که بنشینید، یک مورد تکراری را به شما توصیه می‌کند. برای افزایش فالوور اینستاگرام، باید از هشتگ‌‌های هوشمندانه و مناسب استفاده کنید. عدهٔ زیادی از کسب و کارها و اکانت‌های اینستاگرامی، به صورت فله‌ای هشتگ‌گذاری می‌کنند و مشکلی هم با استفاده از هشتگ‌های بی‌ربط ندارند! 

مثلاً زیر پست مربوط به شیرینی‌ یا گلدان‌های آپارتمانی، از هشتگ فلان آدم یا سوژهٔ پرطرفدار استفاده می‌کنند! این تاکتیک درستی نیست و الگوریتم‌های اینستاگرام را گیج می‌کند و بهتر است به جای آن، از هشتگ‌های مرتبط استفاده شود. یعنی به جای ۳۰ عدد هشتگ نامربوط (ماکزیمم ظرفیت اینستاگرام)، می‌توان چند هشتگ قوی و موثر به کار برد و جواب بهتری گرفت. 

درضمن با جستجوی عبارت Instagram Hashtag Generator‌ ابزارهای بدردبخوری پیدا می‌کنید که براساس هوش مصنوعی کار می‌کنند و بسیاری از آنها رایگان هستند. این ابزارها با دریافت یک عبارت و کلمهٔ کلیدی، هشتگ‌های مرتبط را تولید می‌کنند و در مواقعی که ایده‌ای دربارهٔ هشتگ‌های مناسب ندارید کارراه‌اندازند. در کل توصیه می‌کنیم که فقط و فقط، از هشتگ‌های مرتبط با محصولات و صنعت و حوزه‌ای که در آن فعالیت دارید استفاده کنید. 

از هشتگ‌های مناسب استفاده کنید

۱۰) یک اکانت مخاطب‌پسند و محبوب بسازید

مواقعی هست که بیش از حد روی افزایش فالوور اینستاگرام تمرکز می‌کنیم و یادمان می‌رود که این فالوورها، یکسری موجود خطی و تک‌بعدی نیستند. اینها یک عده آدمیزادند که می‌توان به بهانه‌های مختلف، رضایت و اعتمادشان را جلب کرد و لازم است که در صددرصد مواقع، به وقت و شعور آنها احترام گذاشت. روندی که وقتی  ادامه‌دار می‌شود، بی‌بروبرگرد به سودآوری و رشد کسب و کارتان منتهی می‌شود و برای برند شما، جامعه‌ای از هواداران می‌سازد. 

تا به حال به برتری هوادار (مشتری وفادار) نسبت به مشتری عادی فکر کرده‌اید؟ مشتری عادی یک معاملهٔ یکباره است و بعید نیست که در خرید بعدی سراغ رقیبتان برود. اما هوادار، این پتانسیل را دارد که به‌طور مداوم و در درازمدت به کسب و کارتان سود برساند. چه با تعریف مثبت و تشویق دیگران، چه با تعامل با اکانت اینستاگرام و وبسایت، چه با خرید مستقیم و مکرر. 

این همان چیزیست که در ادبیات بازاریابی، آنرا با لفظ وفاداری یا Loyalty می‌شناسیم و داشتن مخاطبین و هواداران وفادار، آمال و آرزوی هر بیزنسی است. برای تبدیل مشتریان عادی به مشتریان وفادار و همیشگی، باید دید بلندمدت داشت و با برقراری یک دیالوگ صادقانه و منظم و هدفمند، شخصیت و اعتبار برند را در ذهن مخاطبان نهادینه کرد. 

 یک اکانت مخاطب‌پسند و محبوب بسازید

چرا خرید فالوور اینستاگرام، یک اشتباه بزرگ است؟

همانطور که پاراگراف‌های بالا اشاره کردیم، 

 • خرید فالوور اینستاگرام
 • استفاده از بات‌‌ها برای جمع‌آوری Like و Share
 • اسپم کردن کامنت‌ها در صفحات پرطرفدار
 • پیغام‌های تبلیغاتی ناخواسته به اکانت‌های تصادفی

 و کلا هر روش غیراستانداردی که تصور کنیم، شاید در کوتاه‌مدت باعث افزایش فالوور اینستاگرام بشود، اما در تصویر کلی، آسیب جبران‌ناپذیری به رونق و اعتبارتان می‌زند. تازه، به لطف پیشرفت هوش مصنوعی اینستاگرام، خطر مسدود شدن و پریدن اکانت‌تان هم هست! در یک کلام، استفاده از روش‌های زرد، برندتان را توزرد می‌کند! 

برخی از افراد تازه‌کار و کسب و کارهای کوچک، احساس می‌کنند چیزی برای از دست دادن ندارند و حاضرند به هر روش و ترفندی دست بزنند. این قابل درک است. اما باز هم تأکید می‌کنیم که مضراتش به فوایدش می‌چربد. باور ندارید؟ موارد زیر، تنها بخشی از پیامدهای منفی زیرآبی رفتن در اینستاگرام هستند: 

 • کاربران و فالوورهای واقعی به‌راحتی فالوورهای قلابی را تشخیص می‌دهند و شما را آنفالو می‌کنند!
 • افزایش ناگهانی تعداد فالوورها، شاخک‌ الگوریتم‌های امنیتی اینستاگرام را تحریک می‌کند!
 • اسپم کردن اکانت‌ها با کامنت‌های پشت سر هم، خطر ریپورت و بلاک شدن دارد!
 • ارسال پیغام‌های تبلیغاتی پیاپی و بدون رضایت گیرنده، خطر ریپورت و بلاک شدن دارد!
 • الگوریتم‌های اینستاگرام رفتارهای مشکوک و غیرعادی بات‌ها را تشخیص می‌دهند. 
 • فالوورهای قلابی تعاملی با صفحهٔ شما ندارند و خیری به بیزنس شما نمی‌رسانند. 
 • دنبال‌کنندگان قلابی نرخ تعامل (Engagement) صفحهٔ شما را پایین نگه می‌دارند. 
 • اختلاف شدید بین فالوورهای زیاد و نرخ تعامل پایین، اعتبار شما را زیر سوال می‌برد. 

امیدواریم نکات گفته شده برای شما خوانندگان و همراهان گرامی مفیدِ فایده باشد و در روند تصمیمات و انتخاب‌ها به شما کمک کند. برندسازی و افزایش فالوور اینستاگرام، یا بهتر است بگوییم افزایش فالوور واقعی اینستاگرام، ذاتاً یک پروسهٔ طولانی و زمانبر است. اما این قول را به شما می‌دهیم که با تدوین یک استراتژی درست و داشتن یک نقشهٔ راه دقیق، مسیر کوتاه‌تر و هموارتری را در پیش خواهید داشت. برای دریافت مشاوره رایگان با آژانس دیجیتال مارکتینگ ادوار در تماس باشید. 

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید!